3ZOBRAZENÍ

Brynza, halušky, langoše, pagáče….to je pouze několik málo pokrmů, za kterými se jezdí k našim blízkým sousedům. Přestože se naše a slovenská kuchyně příliš nerůzní, přeci jen se najde několik „pochoutek“, které jsou pro tento kraj specifický a každý, kdo navštíví Slovensko, si je nenechá ujít. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.

Sdílíme velmi podobný jazyk, který nám umožňuje bezproblémovou komunikaci, používáme zhruba stejné suroviny k přípravě pokrmů, stejně jako koření a alkohol. Přesto se najde několik výrazných specialit či odlišností, které stojí za to zmínit. Ve slovenské kuchyni se prolínají zejména vlivy maďarské, německé ale i české kuchyně.

Kam za specialitami místní kuchyně? Přeci do slovenské koliby…

Národní restaurace, nazvané podle tradiční ovčí farmy – slovenská koliba, nabízí např.

čerstvé či uzené ovčí sýry,

slaninu, Prívarky – omáčky, ke kterým se zásadně podává pouze pečivo – chléb,

Živánská pečeně nebo-li také živánka – vyjadřuje způsob úpravy masa, tedy na ohni

Slovenské pokrmy o něco blíže…

Brynza – tato sýrovo-tvarohová pochoutka se pro svou „delikátní“ chuť využívá na nejrůznější dobrůtky. Jde o měkký, solený ovčí sýr, který je k dostání v několika podobách: letní – obsahuje i kravský mlékárenský sýr, zimní – vyrábí se ze skladovaného ovčího sýru a čerstvého mlékárenského kravského sýru, Liptovská – vyráběna pouze v podhorských oblastech v době laktace ovcí.

Můžete tak ochutnat např. liptovské taštičky, brynzové pirohy a hlavně brynzové halušky. A vězte, že se nejedná o žádné polotovary z pytlíku, které u nás běžně zakoupíte. Příprava halušek ze sáčku se považuje za ryzí barbarství.

Brynzové halušky – národní pokrm, velmi jednoduchý (máte-li ho lidově řečeno „v paži“) na přípravu i suroviny. Halušky se připravují z mouky, brynzy, brambor, slaniny a soli (někdy se přidává i vejce).

Vařená zelenina – skoro všechny druhy zeleniny se zde přetvářejí v chutné omáčky. A že říkám skoro všechny, vězte, že nechybí omáčka z hlávkového salátu, luštěnin nebo třeba špenátu.

Maso – jak jsem již zmínila výše, tzv. Živánská pečeně je nedílnou součástí přípravy masa na Slovensku. Téměř odjakživa se zde připravuje maso přímo v přírodě. Romantické duše by takovouto formu pikniku dozajista uvítaly, nejsem si však jista, jak by se jim líbilo počínání pastevců, kteří si na druhou stranu asi příliš na čistotu nepotrpí a za daných podmínek si v kotlíku natotata připraví např. skopový guláš nebo si osmahnou nějakého toho berana.

Parenica – jedná se o poloměkký, středně tučný, nezrající a k tomu ještě pařený ovčí sýr, který vyniká velmi jemnou chutí a poznáte ho podle specifického stočení. Uvnitř je zbarven smetanově až jemně nažloutle, na povrchu je žlutohnědý.

Oštěpek – uzený, pařený, plnotučný sýr žlutohnědé barvy. Jeho chuť je slaná a sýr má specifický tvar. Je vhodný k zapékání či smažení, ale využití nalezne i ve studené kuchyni.

Korbáčik – nám dobře známý pařený sýr zapletený do „korbáčika“. Většinou ho tvoří 3-4 „provázky“, které jsou na koncích ovázané sýrovou nití.

Základní suroviny, používané ve Slovenské kuchyni…

Brambory
Mléko – sladké i kyselé, kravské i ovčí
Mléčné výrobky – ovčí sýry, tvaroh, smetana, podmáslí, brynza
Vejce
Maso – skopové, slanina
Zelenina
 

Kudy teče, tudy léčí…..aneb požívání nápojů je důležité…
První příčku oblíbenosti zaujímá stejně jako u nás pivo – u nás je asi nejznámější Zlatý bažant, který lze pořídit jak v alko tak i nealko provedení. Právě to nealko má velmi příjemně vyřešenou zátku – která lze lehce od- a zašroubovat. Chuťově je pak také velmi vydařené. Existuje od r. 1967 a seženete ho v provedení: nealko; 11,5% tmavé; 10% a 12% světlé. Na dalších místech se samozřejmě usídlilo víno a z tvrdého pak borovička a slivovice. Z nealkoholických nápojů, stejně jako u nás, je nejoblíbenější káva, různé druhy čajů a perlivé či neperlivé limonády, džusy a ledové čaje.

Recept
Langoše
Suroviny: 800g hladké mouky, 2 celá vejce, mléko, droždí, 2,5dl smetany, sůl a popř. i utřený česnek. Postup: Všechny ingredience zpracujeme a vytvoříme hladké těsto. Chceme-li ve finále langoše posypat sýrem, dochutit např. kečupem a tatarkou, můžeme přímo do těsta přidat utřený česnek, v případě, že budou upraveny na sladko, česnek vynecháme. Z těsta tvoříme placky o velikosti desertního talířku a poté je pečeme buďto ve fritovacím hrnci cca 1-2 minuty, nebo na pánvi.