124ZOBRAZENÍ


Korejská kuchyně byla po staletí ovlivňována kuchyní čínskou ajaponskou. Oproti čínské kuchyni není korejská tak bohatá, ale jídla jsoumnohem více kořeněná pálivými papričkami chilli, pepřem a dalším kořením.Je dávným zvykem podávat ke každému jídlu vařenou rýži a kysanoupikantní zeleninu (kim či), která se připravuje mnoha způsoby a z různýchpřísad, především z čínského zelí. V létě je fermentace zeleniny ukončenaněkdy již za několik málo dní. Jindy se kameninová nádoba s ingrediencemizakope několik stop do země na dobu asi 6 měsíců. Některé druhy kim čimají příjemnou sladkokyselou chuť, jiné jsou příliš ostré, pro nezvyklécizince těžko poživatelné.

Tak jako v Číně a v Japonsku je také v korejské kuchyni sójová omáčka,popř. sójová pasta, sezamová semena, cibule a česnek nepostradatelným doplňkem.Korejští kuchaři říkají, že bez zeleniny není žádné jídlo kompletní.Zvláště oblíbené je čínské zelí, paprika, okurky a dlouhé ředkve. Nastole nesmí nikdy chybět polévka. Specialitou je polévka z naklíčených sójovýchbobů nebo studené polévky z masa, zeleniny a rýžových nudlí. K přípravěnárodních jídel užívají Korejci zvláštní kamínka na dřevěné uhlí.

Stolování je jednoduché. Jídla se podávají v malých miskách a soustase uchopí tenkými tyčinkami z různého materiálu. Proto vše musí býtnakrájeno na malé kousky. Jako v Japonsku i v Koreji se někdy připravujípokrmy na stole ve zvláštním hrnci na způsob fondy. Všechna jídla seobvykle přinesou na stůl najednou. Sójová omáčka se někdy míchá soctem, česnekem a paprikou.

Hovězí maso se připravuje např. na způsob kebábu(sen džuk) opékáním,nabodnuté na špejlích střídavě s cibulí a paprikou. Předem se marinuje vsójové omáčce, sezamovém oleji, česneku a cukru. Hovězí žebírka (bulgalbi)se marinují v sójové omáčce, česneku, saké, v drcených sezamovýchsemenech, v cukru, pepři a cibuli. Hovězí dušené na pepři, papričkách asójové omáčce se nazývá džuk-ke-kžang-kuk. Japonského původu, ale dnesvelmi rozšířená úprava míchaného masa se zeleninou je džun kol. Připravujese na stole na způsob fondy.

Velmi populární jsou býčí varlata, která se považují za mocnéafrodisiakum. Játra se obvykle smaží v těstíčku z rýžového škrobu.

Vepřové se nejčastěji upravuje se špenátem (sikumše kuk) nebojako žebírko s omáčkou ze sezamových semen (kulbi džim). Kuře se upravujenapř. smažené (pokkum) nebo s rýží a houbami, popř. v páře se zeleninou(dak džim). Královských jídlem se nazývá specialita připravovaná vespeciálním hrnci s vařičem na způsob fondy z ryb, zeleniny, hub, koření akrevet.


Na co je třeba si dát pozor

Na korejském poloostrově jsou rozšířeny některé parazitózy přenosnéna člověka při požití nedostatečně tepelně upravených ryb, popř. korýšů.Tak např. krabi se často požívají tradičně za syrova ponořené do sójovéomáčky (ke džang). Jindy se přidává šťáva získaná lisováním rakůdo pokrmů. Je považována dokonce za tradiční lidový lék proti spalničkám.Syrové maso krabů nebo šťáva z masa raků obsahují vývojová stádia(cerkárie) plicní motolice (Paragonimus westermanni), které vyvolávajíu člověka nebezpečné onemocnění plic (paragonimóza). Proto je třeba vystříhatse požívání syrových nebo polosyrových korýšů.

Některé ryby obsahují metacerkárie motolice zvané Metagonimusyokogawai a při jejich požití v syrovém nebo polosyrovém stavu může dojítk nákaze člověka zvané metagonimóza, provázené průjmy. Některésladkovodní ryby obsahují metacerkárie motolice Clonorchis sinensis. Přinedostatečné tepelné úpravě se člověk nakazí klonorchiózou, která seprojevuje postižením žlučových cest, žloutenkou a později jaterní cirhózou.

Při požití některých druhů ryb z brakických vod v polosyrovém stavuobsahujících metacerkárie motolice Heterophyes heterophyes vznikne střevníonemocnění zvané heterofyóza. Také nedostatečně tepelně upravené masovepřové i hovězí může obsahovat boubele, z nichž se vyvinou tasemnicedlouhočlenné, popř. tasemnice bezbranné.

Moučníky, bezmasá jídla, nápoje

Korejská kuchyně oproti japonské a čínské je poněkud bohatší narecepty různých moučníků. Připravují se obvykle z bobů, rýže, ořechůa jsou slazeny medem místo cukrem. Často však stolování končí ovocem. Oblíbenéje např. kaki.

Rozšířená jsou bezmasá jídla, např. zeleninové krokety (ča sot džum)z brambor, mrkve, cibule, česneku, vajec, sójové omáčky, mouky, octa acukru, popř. smažené zelené papriky nebo fazolové lusky v různých úpravách.Vegetabilní dieta se udržuje v buddhistických chrámech.

Také v Koreji se pije rýžové víno podobné saké a destilátpodobný vodce zvaný soju, který se vyrábí hlavně z brambor a obilovin. Věhlasný ženšen se užívá k výrobě vín, silných lihovin i k přípravěodvaru. Tyto výrobky se považují však spíše za lék proti řadě nemocí ataké jako afrodisiaka. Pití čaje není v Koreji v takové oblibě jako v Číněa v Japonsku, nicméně je značně rozšířeno. Pod japonským vlivem se setkávámes čajovými ceremoniemi. Mnoho Korejců dává přednost odvaru z ženšenu a zpraženého ječmene. Hlavním nápojem širokých vrstev obyvatelstva je všakhorká voda, která se vaří v kotlích na rýži, takže obsahuje ojedinělázrnka rýže (tzv. rýžový čaj).