6ZOBRAZENÍ

Pasta z arašídů thúa bon.

Smažení mravenci, žáby či kobylky…

Rybí omáčka s chilli náam plaa phrík.

Náam phrík sii raachaa – velmi ostrá omáčka oranžové barvy.

Thajská kuchyně není v žádném případě jednotná. Stejně jako v jiných zemích, i zde se liší kraj od kraje. Rozdíly najdete v přípravě rýže, používání kari či zázvoru, salátů i chilli.

Místní zvyky - zvláštnosti…

Zatímco u nás svolává hospodyňka či hostitelka strávníky ke stolu slovy: „Oběd!“ nebo „pojďte, je nandáno“, či „na stole“, v Thajsku se svolává ke stolu slovy: „je čas jíst rýži“ nebo „je čas na rýži“.

V Thajsku není zvykem dostávat na stůl talíř s „přednastavenou“ porcí určenou jen Vám, jako je to ve zvyku u nás, ale: v Thajsku dostanete před sebe pouze talíř s rýží, ostatní omáčky a přílohy jsou soustřeďovány do středu stolu a obsluhujete se dle své libosti a chuti ve vámi žádaném množství.

Jídla se také nepodávají v chodech, ale jsou doneseny všechny zároveň a je jen na vás, po čem se vrhnete jako první.

Thajci používají při stolování pouze hůlky, popřípadě pak lžíci a vidličku – stejně jako Filipínci. Lžíce se drží v pravé ruce, vidlička v levé a slouží k přihrnování potravy na lžíci. Pokud si vidličku omylem strčíte do úst, uděláte slušné faux pas. Pravá ruka jinak slouží k omývání určitých partií těla, a proto je považována za nečistou. Proto se v ní smí držet jen lžíce.

Nůž se nepoužívá ze dvou důvodů – je symbolem agrese a není potřeba, jelikož pokrmy jsou servírované již ve stavu, kde nůž nevyužijete.

Na tuze oblíbenou lepkavou rýži nepotřebujete ani vidličku, ani lžíci ani hůlky. Postačí vám prsty pravé ruky – a to ve vší počestnosti a vychovanosti.

Sůl nahrazují rybí omáčkou, nehledejte tedy slánku, nedohledáte se jí….

Slušně vychovaní stolovníci objednají vždy o porci více, než je přísedících u stolu…

Thajci většinou nejedí doma, všude je dosti stánků a restaurací kam lze přeci zajíti a najísti se bez zbytečného špinění nádobí, práce….a hlavně jde o společenskou událost.

Tak to nemá chybu…

Existují také agentury, které pošlou přímo k vám domů, do kuchyně pravého thajského kuchaře, který si sebou přiveze vše potřebné a připraví vám thajský pokrm dle vašeho přání. Součástí je i úklid kuchyně po vaření. Pokud se budete chtít také sami něco přiučit, můžete pokrm připravovat společně :-).